Om Öbacka Jazz&Blues och Metropol / Kontakt

Jazzklubben Härnösand


Många vackra ord har spontant fällts av musiker, som turnerat landet runt och sällan eller aldrig fått uppleva något så trivsamt och annorlunda, enligt deras tycke. Man har ofta spontant utnämt Metropol till Sveriges charmigaste och mysigaste jazzklubbslokal.


Jazzklubben, Öbacka Jazz&Blues, har Stig & Karin Högberg att tacka för att få bedriva sin verksamhet här.


Jazzklubbens medlemmar och tillfälliga besökare känner sig också 'hemma' här.


OM OSS


"Öbacka Jazz&Blues" är en ideell organisation/förening med en styrelse, som väljs på årsmötet. Styrelsen arbetar helt ideellt - dvs. inga arvoden betalas till ledamöterna. Hela budgeten går till musiker, annonsering och arbetsgivaravgifter för musiker.


Organisationsnummer: 888 000 - 5148                                                                                                   


VÄLKOMMEN!

Lokal: Bryggeriet, Solumsvägen 2 i Härnösand


Jazzklubben har nu flyttat in hos Hernö Hantverksöl på Bryggeriet. Lokalen är handikappanpassad och ligger cirka 15 minuters promenad från centrum.

På vägen dit kan man åka jazztaxi till specialpris (bokas hos Taxi Härnösand, 0611-10 000 ange: jazztaxi), eller med lokalbuss 39 från centrum med hållplats intill Bryggeriet. Du som åker seniortaxi har förstås den möjligheten, med rabatt på båda sträckorna. 




-----------------------------------------------------

Vår tidigare lokal

METROPOL


Jazzklubbens lokal, Metropol, har sin egen historia. Lokalen drivs och vårdas ömt av Stig Högberg sedan slutet av 70-talet. Lokalen har haft lite olika funktioner, men bäst av allt har jazz- och bluesverksamheten passat i denna charmiga miljö.

Styrelse 
 
Kjell Fhinn ordf
kjell@fhinn.se
070-6048247


Cecilia Nordlund v.ordf
mcnordlund@gmail.com
073-0241699


Kent Lindberg sekr
kent@kldesign.se
070-3374702


Kristina Solberg kassör
kristinasolberg@hotmail.com
070-6533943


Kjell-Arne Danemo bokare
ka.danemo@gmail.com
070-6767236


Kjell Bäckvall ledamot
kjell.backvall@gmail.com
0761-160910


Claes Ahlin ledamot/ljudtekn.
claes.ahlin@gmail.com
0730-495544


Åke Dahlbäck  ledamot/ljudtekn
info@harnosound.com
070-3951394


Kjell Andersson ledamot
kjell_a@yahoo.se
070-2206099


Suppleanter


Curt Fällgren
curt.fallgren@gmail.com
070-3428745


Gun-Britt Vosveld
gbvosveld@hotmail.com
070-7292008


Margaretha Ahlin
margaretha.ahlin@gmail.com
0611-10722


Lars Dahlman
lars@mentaru.se
076-1171777


Gösta Rodling
rodling.musik@telia.com
070-7716843



Revisor: 
Hans Bothorp


Webbmaster / sociala media:  
Maria-Thérèse Sommar 
info@afiori.com